Przejdź do głównej zawartości

Podróże po Hiszpanii: Morella


Morella to jedno z moich ulubionych hiszpańskich miasteczek. Położona jest w terenie górskim w prowincji Castellon. Jest to miasteczko średniowieczne z ruinami zamku na samym szczycie góry. Warto dodać jako ciekawostkę, że na obecny wizerunek Morelli miały wpływ 3 kultury: Rzymian, Muzułmanów i Chrześcijan. W XIII wieku król Jaime I wcielił to miasto w poczet królestwa Walencji.

Obecnie Morella uważana jest za jedno z najpiękniejszych miast w Hiszpanii nie tylko za przepiękne widoki, ale także za swoją kuchnię (no bo widoków nie da się podziwiać na głodnego). W całej Hiszpanii słynne są krokiety morellanas, pastissets oraz trufla czarna (dodam, że chodzi o grzyb a nie o wyrób czekoladowy). Jeśli będziecie tutaj w lutym lub w pierwszej połowie marca, większość restauracji będzie serwować menu degustacyjne właśnie z ową truflą. Koszt to około 50 EUR od osoby, ale warto się skusić.

7 stycznia odbywa się święto św. Juliana patrona miasteczka. Oznacza to nie mniej nie więcej jak fiesta!! Na początku religijnie z procesjami a później hulaj dusza! Oczywiście jak to w każdym rejonie Hiszpanii fiesty zabraknąć nie może, a najlepiej w sierpniu (bo najgoręcej i wszyscy są na urlopach).

Podaję link do filmiku promującego Morelle i serdecznie zapraszam do jej odwiedzenia:

https://www.youtube.com/watch?v=5ex4LL-NJdcKomentarze