Przejdź do głównej zawartości

Karnawał w Hiszpanii


Nie ma to jak karnawał w Hiszpanii. Znając uwielbienie Hiszpanów do imprez tego wydarzenia nie możecie przegapić. W Polsce oprócz imprez karnawałowych w szkołach czy zakładach pracy najważniejszy jest weekend tuż przed środą popielcową. Hiszpanie nie zadowolą się jednym weekendem oni zaczynają zabawę 2 tygodnie wcześniej. Jeśli wybieracie się w tym czasie do Hiszpanii to poniżej znajdziecie listę miejsc gdzie odbywają się największe fiesty.

Zanim przejdę do listy miejsc z najlepszymi karnawałami musicie wiedzieć, że karnawał nie istniałby bez grup zwanych Comparsa (czytaj komparsa). Są to grupy karnawałowe, które w trakcie trwania imprez wychodzą na ulice tańcząc i grając (każda w swoim stylu). Ja od kilku lat należę do jednej z takich grup. W Vinaros mamy ich aktualnie 33. Każda z grup ma swoje barwy oraz logo (moja comparsa na zdjęciu). Każda z grup jest rejestrowana jako stowarzyszenie i ma własny statut. Moja jest bardziej rodzinna, ale są też comparsy składające się z samych dzieci, z samych osób starszych lub homoseksualnych. Liczba członków jest zróżnicowana a największe grupy liczą nawet 500 osób. W ciągu roku comparsy spotykają się na wiosnę i jesienią na niedzielną paelle. Najfajniejsze jest to, że między grupami nie ma rywalizacji i nie ważne do której comparsy należysz, liczy się świetna zabawa.


1. Wyspy Kanaryjskie, Teneryfa, Gran Canaria
Największy i najbardziej znany karnawał w Hiszpanii. Przepiękne stroje warte kilkadziesiąt a nawet kilkaset tysięcy euro. Oczywiście stroje są sponsorowane przez prywatne firmy lub centra handlowe. W związku z tym wśród kandydatek na królowe wybierana jest jedna, która otrzymuje miano królowej karnawału. To od czego zależy, że kandydatka zostanie wybrana jest podyktowane jej strojem - jak bardzo oryginalny jest, jakość detali i trudność wykonania. Oprócz królowej wybierany jest król i królowa dziecięca.

Zobacz wybór królowej karnawału na Teneryfie 2017 TUTAJ

2. Cadiz, Andaluzja VIDEO
3. Badajoz, Ekstremadura VIDEO
4. Aguilas, Murcja VIDEO
5. Sitges, Katalonia VIDEO
6. Alcazar de San Juan, Kastylia La Mancha VIDEO
7. Santona, Kantabria VIDEO

No i oczywiście karnawał w Vinaros, ale o nim w osobnym wpisie.

Na koniec żart: Najlepsze imprezy odbywają się w szpitalu, bo tam mają izbę przyjęć.

Komentarze